کپسول اکسیژن

یکی از درمان های رایج برای بیمارانی که  مشکلات تنفسی-ریوی دارند، استفاده از کپسول اکسیژن و دستگاه اکسیژن ساز می‌باشد.

با توجه به اینکه در اغلب موارد سیستم تنفسی و ریه بیمار، قادر به تنفس طبیعی نیست و نمی‌تواند اکسیژن را از راه تنفس دریافت کند، پزشکان استفاده از تجهیزات پزشکی-تنفسی را به بیمار توصیه می کنند.

گاهی بیمار باید بطور مداوم از گاز اکسیژن استفاده کند و یا به دلیل داشتن مشکلات قلبی عروقی در صورت آلودگی هوا باید در بیرون از منزل گاز اکسیژن خالص تنفس نماید. مهم ترین مسئله در این شرایط بیماران تنفسی، دریافت به موقع اکسیژن است.

کپسول اکسیژن چیست؟

این سیلندرها یکی از تجهیزات پزشکی است که ظاهری استوانه‌ای شکل داشته و حاوی گاز اکسیژن است. در کپسول اکسیژن، گاز اکسیژن تحت فشار بالا و با غلظت 88% در یک کپسول فولادی یا آلومینیومی ذخیره می شود.

کپسول های بزرگ اکسیژن برای استفاده در مراکز درمانی هستند ولی کپسول اکسیژن کوچک با جنس آلومینیومی برای حمل اکسیژن مورد نیاز بیمار در خارج از منزل، استفاده می‌شود. استفاده از اکسیژن موجب می‌شود تا بیمار به راحتی نفس بکشد، خواب بهتری داشته باشد و هوشیارتر باشد.

حجم کپسول اکسیژن و موارد استفاده

در مواردی که بیمار باید بطور مداوم از گاز اکسیژن استفاده کند یا کوهنوردانی که در ارتفاع باید اکسیژن خالص استنشاق کنند، کپسول اکسیژن همراه ۲ لیتری در بیرون از منزل بسیار کاربردی است و فرد می تواند به راحتی آن را همراه خود داشته و از آن استفاده نماید. این حجم کپسول، دارا یک کیف مخصوص حمل است که کار حمل را برای بیماران راحت کرده است.

یکی از کاربردهای سیلندرهای ۵ لیتری، نگهداری گاز اکسیژن برای احیای بیماران تنفسی، در منازل و اماکن عمومی می‌باشد. همچنین به علت سبک بودن و قابل حمل بودن سیلندرهای ۵ لیتری، در ورزش هایی مانند کوهنوردی و غواصی نیز کاربرد دارد.

در منزل بیشتر از سیلندرهای 10 لیتری و 20 لیتری استفاده می‌شود و در مراکز درمانی 20 لیتری 40 لیتری استفاده می‌شود.

نکته: در بیمارانی که نیاز و وابستگی زیادی به اکسیژن دارند بهتر است از دستگاه های اکسیژن ساز استفاده شود، در شرایط مقطعی سیلندرهای اکسیژن مناسب می‌باشند.

مدت مصرف کپسول شارژ شده نوع کپسول
بسته به میزان  تنظیم شده  ۱۵  تا ۲۰ دقیقه ۲ لیتری
بسته به میزان  تنظیم شده  ۳۰ تا ۵۰ دقیقه ۵ لیتری
بسته به میزان  تنظیم شده    ۹۰ الی ۱۲۰ دقیقه ۱۰ لیتری

کپسول اکسیژن

تفاوت کپسول اکسیژن با دستگاه اکسیژن ساز چیست؟

تامین اکسیژن مورد نیاز در دستگاه اکسیژن ساز تفاوت زیادی با یک کپسول حاوی اکسیژن فشرده دارد. دستگاه اکسیژن ساز نیازی به ذخیره اکسیژن غلیظ شده ندارد. این دستگاه اکسیژن ساز با جریان برق کار می‌کند. هوای محیط را مکیده و سپس پالایش و آماده سازی می‌کند. اکسیژن غلیظ شده توسط لوله‌های تنفسی و ماسک به بیمار انتقال داده می‌شود. این پروسه با خاموش شدن دستگاه بطور کامل متوقف می‌شود. بنابراین نیاز به شارژ ندارد و نسبت به برند تولیدی ساعات طولانی اکسیژن تولید میکند، دستگاه‌های اکسیژن ساز نسبت به میزان مصرف هر چند ماه یک بار نیاز به سرویس دارند.

اما سیلندرهای اکسیژن نیاز به شارژ کردن دارند که نسبت به حجم آن از 1 ساعت الی 4 ساعت اکسیژن ذخیره می کنند.

دستگاه اکسیژن ساز مناسب بیمارانی می‌باشد که وابستگی بسیار زیادی به اکسیژن دارند و در حالت مراقبت ویژه می‌باشند، دستگاه اکسیژن ساز وابسته به جریان برق می‌باشد که توجه به آن موضوع مهمی می‌باشد.

کپسول اکسیژن برای بیماران مقطعی که در طول روز نیاز دائمی به استفاده از این تجهیزات پزشکی ندارند، موضوع مهم در مورد کپسول‌های اکسیژن حجم کم و نیاز به شارژ دارند و موضوع بعدی تاریخ استاندارد سیلندر می‌باشد.

نکات ایمنی

 • در صورت ایجاد ترک یا شکاف در سیلندر های صنعتی، جهت رعایت موارد ایمنی از تعمیر و جوشکاری سیلندر خودداری گردد.
 • شیر سیلندر های حاوی گاز در صورت عدم استفاده از سیلندر نباید باز بماند. در زمان حمل و نقل سیلندر های صنعتی از وارد شدن ضربه به بدنه و شیر سیلندر جلوگیری شود.
 • نگهداری از کپسول حاوی اکسیژن بسیار اهمیت دارد. اکسیژن در برابر گرما و شعله به سرعت شعله ور می شود. کپسول اکسیژن خانگی را همیشه دور از حرارت و نور مستقیم خورشید قرار دهید. روشن کردن سیگار در اتاقی که کپسول حاوی اکسیژن نگهداری می‌شود، خطرناک است. جهت جلوگیری از ایجاد جرقه حتما کپسول را توسط پایه چرخدار حرکت دهید، کشیدن کپسول و افتادن آن خطراتی را به همراه دارد.
 • کپسول اکسیژن در مجاورت شعله و روغن سریعا مشتعل و منفجر می شود.
 • تاریخ روی کپسول اکسیژم بسار مهم می باشد که باید هر 5 سال یک بار تست استاندارد انجام شود.

 

جنس مخازن کپسول اکسیژن

از نظر جنس مخازن موجود در ایران دو نوع چدنی یا آهنی و آلومنیومی وجود دارند و بد نیست بدانید رنگ بین‌المللی این کپسول، سفید و یا گاها نقره ای در مخازن آلومنیومی استفاده می‌شود و در بعضی برندها به رنگ سبز و نقره ای و یا سبز کامل نیز تولید می‌شوند.

این رنگ بندی از جهت راحتی در تمایز آن کپسول‌ها با سایر کپسول های پزشکی می‌باشد.

در حال حاضر در ایران کپسول های اکسیژن به دو صورت یک بار مصرف و چندبار مصرف موجود است. که نوع یکبار مصرف آنها در سایز مخزن یک حشره کش و حدود یک لیتر اکسیژن فشرده است و حجم بالاتر ندارد.

انواع چندبار مصرف آنها توسط مراکز تولید اکسیژن شارژ می‌شوند و در مخازن 3 لیتر، 5 لیتر، 10 لیتر و 50 لیتر موجود هستند.

 

اجزای کپسول اکسیژن

اجزای یک کپسول اکسیژن از قطعات زیر شکل گرفته است:

 • ماسک اکسیژن : که دو نوع نازال (بینی) و ماسک صورت جهت انتقال گاز از مخزن به بیمار استفاده می گردد.
 • کپسول اکسیژن : انباره‌ای استوانه‌ای شکل و دربردارنده اکسیژن
 • فشارسنج : نشانگر فشار گاز درون کپسول
 • شیر تنظیم کننده خودکار : کاهش‌دهنده فشار گاز درون کپسول را پیش از رسیدن به فشارسنج
 • جریان سنج : نشانگر مقدار اکسیژن مصرف شده را بر حسب لیتر در دقیقه (مانومتر)
 • پیچ کنترل : تنظیم میزان اکسیژن را با توجه به جریان سنج (مانومتر)
 • شیشه آب مقطر : نم دار کننده اکسیژن (مانومتر)

کپسول اکسیژن همراه

کپسول اکسیژن همراه یا پرتابل یک نوع کپسول اکسیژن پزشکی است که اندازه کوچک و قابل حملی دارد و می توان آن را در بیرون از منزل و در طول سفر همراه خود داشته و فرایند اکسیژن تراپی را انجام داد. کپسول اکسیژن همراه برای بیمارانی مفید است که نیاز به استفاده مستمر از کپسول اکسیژن پزشکی در منزل و بیرون از منزل دارند و یا بیمارانی قلبی عروقی که به دلیل آلودگی هوا بایستی در بیرون منزل از گاز اکسیژن خالص تنفس کنند. همچنین کپسول اکسیژن همراه ممکن است توسط ورزشکاران و کوهنوردان هم استفاده شود.

کپسول اکسیژن همراه در ظرفیت های 2/5 لیتری، 5 لیتری وجود دارد.

 

خلاصه

کپسول‌های اکسیژن در دو دسته خانگی و قابل حمل تقسیم بندی می‌شوند و از جنس‌های فلزی و آلومینیومی می‌باشند.

نسبت به شرایط بیمار باید بین کپسول اکسیژن و یا دستگاه اکسیژن ساز انتخاب مناسبی انجام دهیم.

گروه همیار درمان  با ارائه مشاوره رایگان در زمینه سلامت تلاش می کند که بهترین شرایط را با کمترین هزینه برای بیماران فراهم آورد،.

با آرزو این که هیچ بیماری دغدغه مالی نداشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enter Captcha Here : *

Reload Image