پرستار کودک

پرستار کودک

اگر قصد استخدام پرستار کودک در منزل را دارید ممکن است پس از جست و جو فراوان هنوز موفق به پیدا کردن آن نشده باشید. مصاحبه های خوبی داشته اید، رزومه پرستار را دیده اید، اما نمی دانید کدام یک برای فرزند شما مناسب است؟!

فرزند بدون نظارت بوده و همین مساله، اهمیت پیدا کردن فردی قابل اعتماد را دو برابر می‌کند. بنابراین بهتر است از طریق مراکز پرستاری در منزل پیگیر شویم. همچنین در صورت نیاز، تنها یک مرکز خدمات پرستاری از کودک توانایی جایگزینی سریع پرستار شما را دارد.

برای  نگهداری و مراقبت از کودکان وظایفی وجود دارد که هر مراقبی باید هم از لحاظ علمی و تحصیلی و هم از لحاظ تجربه توانمند باشد. در مطلب زیر نکات مهم ذکر شده است.

پرستار کودک

تجربه و تحصیلات پرستار

تحصیلات مرتبط با پرستاری نیز از اهمیت خاصی برخوردار است و افرادی که مدرک تحصیلی کودکیاری، روانشناسی کودک و… دارند، می‌توانند در اولویت انتخاب قرار بگیرند اما وجود تجربه شخصی در زمینه نگهداری مناسب از کودک و ویژگی های شخصیتی پرستار، مهمتر از میزان تحصیلات آن است.

 

برقراری ارتباط با کودک و والدین و داشتن مهارت های عشق ورزی

دقت کنید برای پرستاری از فرزند، مراقب باید بچه‌ها را دوست داشته باشد و زبان شان را بفهمد و با مهربانی با آن ها رفتار کند. بنابراین قبل از مشغول به کار شدن، پرستار را استخدام کنید تا در خانه باشید و رفتارش را ببینید.

پرستار در صحبت با والدین کودک  نباید پنهان کاری داشته باشد و نباید در مورد تغذیه کودک بر اساس سلیقه شخصی خودش عمل کند و برای حریم خصوصی خانواده ارزش قائل باشد.

پرستار باید با خانواده و بستگان درجه یک کودک ارتباط عمیقی ایجاد کند. یکی از ویژگی‌های پرستار فرزند خوب حفظ محیط دوست داشتنی که کودک در آن احساس امنیت داشته باشد.

 

لیستی از کارهای لازم برای پرستاری از کودک

1. پرستار فرزند را از بیماری های کودک که در حال حاضر دارد آگاه کرده و در صورت استفاده کودک از دارو پرستار را از آن آگاه کنید جایگاه دارو، مقدار دارو و زمان دارو را کامل برای پرستار توضیح داده در صورت لزوم باید پرستار در منزل را با نحوه دادن دارو آشنا کنید و از او بخواهید اطلاعات مربوط به زمان و اندازه دارو را در جایی یادداشت نماید.

2. برای پرستاری از کودک در منزل، پرستار را باید با سیستم دزدگیر داخل خانه آشنا کنید. اگر منتظر بسته پستی و یا شخص خاصی هستید پرستار را در جریان بگذارید. کارهای مورد نیاز برای حفاظت و مراقبت از خانه در برابر مهاجمان و دزدان داده شود.

3. اگر بچه با پرستار به حمام می رود نکات ایمنی را به او گوشزد کنیم.

4. استفاده از وسایل مورد نیاز در خانه را به او یاد دهیم و اگر او مجاز به استفاده از آن نیست به او اطلاع دهیم.

5. جعبه کمک های اولیه و محل نگهداری کتاب آن را به او نشان داده، راهنمای اقدام های فوریتی را جدا کرده و در محلی مناسب نصب کرده و بهترین مسیر برای رسیدن به بیمارستان را به پرستار نشان دهید.

6. محل کپسول آتش نشانی و طرز استفاده از آن را آموزش دهید. همچنین استفاده از وسایل مورد نیاز در خانه را به او یاد دهیم و اگر او مجاز به استفاده از آن نیست به او اطلاع دهیم.

7. اگر کار شما به گونه ای است که یک شب بیرون از خانه هستید با کسی هماهنگ کنید که در زمان هایی بر کار پرستار فرزندتان نظارت داشته باشد.

8. لیستی از شماره تلفن های ضروری را در کنار تلفن نصب نمایید و همچنین شماره تلفن های که هنگام دور بودن از خانه با شما در ارتباط است را یادداشت کرده و شماره تلفن هر فردی که می تواند در زمان پیشامد به شما کمک نماید را در آن لیست بنویسید.

9. اطلاعات در مورد بیمارهای حساسیتی و یا سابقه دار و مزمن که کودک درگیر آن بوده است را در لیستی نوشته و تمام مدارک مورد نیاز برای خدمات بیمه درمانی خود را در محل مشخص بگذارید تا در صورت نیاز به راحتی قابل دسترس باشد.

 

پرستار کودک و مهارت سرگرم کردن

کارهای خلاقانه پرستار فرزند توانایی‌های هوشی و خلاقیت کودک را افزایش می دهد. پرستار باید برای تمام زمان‌هایی که با کودک سر و کار دارد، برنامه ریزی کند. چه در داخل خانه و چه در بیرون از منزل فعالیت هایی که خلاقیت کودک را ارتقا دهد. هر چقدر میزان تعاملات بیشتر باشد، رابطه ی عمیق تری بین کودک و پرستار شکل می گیرد.

 

مهارت‌های ایمنی پرستار

مراقبت از کودک امری مستمر است. کودکی که نوپا است، پرستار به هیچ عنوان نباید از کودک چشم بردارد. کودک احتیاج به نظارت مداوم دارد تا امنیتش به خطر نیفتد. برای نوزادان محیط و اشیاء یک مکان با خطرات بسیار است.

این خطرات شامل خفگی، اشیاء تیز، خاک و آلودگی و شکاف هایی که در همه جا انگشت های کوچک و کنجکاو آن‌ها گیر می کند. یکی از وظایف پرستار دور کردن خطرات از محیط اطراف کودک و محافظت است.

 

برقراری ارتباط پرستار با کودک، زمانی که والدین حضور ندارند

در منزل شرایطی فراهم کنید تا در صورت عدم حضور شما کودک احساس تنهایی و ترس نداشته باشد. از جمله اینکه در کنار کودک و پرستار به ایجاد روابط صمیمی و ایجاد حس اعتماد در کودک کمک کنید. به پرستار این نکته را یادآوری کنید که مراقبت از کودک نسبت به نظافت و انجام امور منزل الویت دارد و لیستی از وظایفی که باید در منزل انجام دهد را به پرستار بدهید.

 

در زمان بیماری کودکتان کارهای پرستار را کمتر کنید

اگر کودک شما تحت مراقبت‌های پزشکی قرار دارد، مسئولیت‌های اضافی پرستار را حذف کنید. زیرا ممکن است انجام وظایفی مانند کارهای منزل و آشپزی و… باعث شود پرستار نتواند توجه کافی به کودک داشته باشد.

 

توانایی ایجاد انگیزه در کودک

پرستار خوب بعد از والدین بیشترین تاثیر را بر کودک دارد. کودک به دلیل دلبستگی های که به پرستار دارد از روش های پرستار فرزند استفاده می کند. لازم است پرستار با روش های تشویقی متناسب با شخصیت کودک آشنایی داشته باشد.

 

توانایی حل اختلاف در بین کودکان

در صورت پرستاری از دو کودک یا بیشتر پرستار به مهارت حل اختلاف احتیاج دارید. پرستار کودک می تواند این مهارت را به کودکان نیز آموزش دهد.

 

خلاصه وظایف کلی مراقبین و پرستاران کودک

 • همراهی کردن کودک در ویزیت های پزشکی، گردش های بیرون از منزل و مسافرت و مدرسه
 • بازی و ورزش با کودک
 • تهیه غذای خانواده
 • کمک به نظافت منزل
 • مراقبت از نوزادان
 • مراقبت از کودکان بیمار و سالم
 • کمک به انجام تکالیف مدرسه
 • خواباندن نوزاد در زمان‌های مشخص و منظم
 • ماساژ دادن نوزاد
 • مرتب کردن تخت نوزاد
 • تهیه غذای کودک
 • کمک در مطالعه تکالیف مدرسه کودک
 • دادن شیر به نوزاد
 • آماده کردن استریل و بهداشتی شیر خشک نوزاد
کودک پرستار

خلاصه :

شرایط جامعه و مشکلات باعث شده در مواقعی به پرستار نیاز داشته باشیم.

پرستار در تربیت و رشد فرزندتان تاثیر بسیاری دارد برای همین باید در انتخاب یک مراقب مناسب برای دقت لازم را داشته باشیم، زمانی که مراکز ارائه دهنده خدمات پرستاری در اطراف شما وجود دارد بهترین راه حل برای مراقبت از کودک در محیط خانواده و به دور از استرس، استفاده از پرستاران و مراقبین است.

به لطف پروردگار و کوشش کادر نیروی انسانی در گروه همیار درمان، افراد دوره دیده و باتجربه تحت عنوان مادریار، کودک یار و روانشناس کودک که می توانند در امر مراقبت از نوزاد یا کودک شما به شما کمک کنند، آماده همکاری هستند.

طیف متنوعی از خدمات مراقبتی از فرزندان در مراکز خدمات مراقبتی-پرستاری با توجه به نیاز و شرایط خانواده ارائه می شود. این خدمات شامل مراقبت، انجام آموزش شخصی، تغذیه و شست و شو، آموزش و بازی و در موارد تخصصی و بیماری ها، مراقبت و کار با شرایط ویژه انجام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enter Captcha Here : *

Reload Image
×

همیار درمان همراهی برای سلامتی شما

×