قلب

قلب و بیماری های قلبی

قلب به فارسی: گِش یا دل (نوعی عضو عضلانی در انسان‌ها و دیگر حیوانات) است و به اندازه تقریبی یک مشت است.
از طریق رگ‌های خون حاوی اکسیژن و مواد مغذی را هر روز در سراسر بدن به جلو هل می‌دهد و به گردش در می‌آورد. قلب در روز بیش از 100،000 بار خون پمپ می‌کند. قلب، خون را با بزرگ تر و کوچک تر شدن (منبسط و منقبض شدن) پمپ می‌کند.

هنگام ورزش، حدود 10 ثانیه برای خون پمپ شده از قلب طول می‌کشد تا به انگشت شست پا برسد. خون حاوی اکسیژن و مواد مغذی را هر روز در سراسر بدن به جلو هل می‌دهد و به گردش درمی آورد. قلب در روز بیش از 100،000 بار خون پمپ می کند. قلب، خون را با بزرگ تر و کوچک تر شدن (منبسط و منقبض شدن) پمپ می کند. هنگام ورزش، حدود 10 ثانیه برای خون پمپ شده از قلب طول می‌کشد تا به انگشت شست پا برسد.

بیماری قلبی اولین عامل مرگ و میر در ایالات متحده است. هر روز تقریبا ۲۰۰۰ آمریکایی در اثر بیماری قلبی می‌میرند، یعنی در هر ۴۵ ثانیه یک نفر. اما خبر خوب این است که نرخ مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی با نرخ ثابتی در حال کاهش است. متأسفانه هم اکنون نیز بیماری قلبی باعث مرگ ناگهانی انسان‌ها می‌شود و بسیاری از آن‌ها قبل از رسیدن به بیمارستان می‌میرند.

دستگاه گردش خون

خون سیاهرگی (قرمز تیره) پس از رساندن اکسیژن و مواد مغذی از طریق گلبول‌های قرمز به سلولهای بدن در حالی که تنها مقدار اندکی اکسیژن داشته و حاوی دی اکسیدکربن زیاد  است باید از قسمتهای مختلف بدن جمع آوری شود. خون از طریق دو سیاهرگ بزرگ وارد دهلیز راست میشود: سیاهرگ اجوف تحتانی (که خون را از شکم و پاها) و سیاهرگ اجوف تحتانی فوقانی (خون قسمتهای فوقانی بدن از جمله سر) خون را به دهلیز راست برمی‌گرداند.
دهلیز راست قلب منقبض شده و خون را از طریق یک دریچه یک طرفه به بطن راست میریزد. سپس بطن منقبض شده و خون را از طریق سرخرگ ریوی به ریه‌ها میرساند. با عبور خون از ریه‌ها، گلبول‌های قرمز خون دی‌اکسیدکربن خود را از دست می‌دهد و اکسیژن دریافت می‌نمایند.

سکته قلبی

حمله قلبی چیست؟

حمله قلبی یا سکته قلبی یا انفارکتوس قلبی (Myocardial infarection) اصطلاحی است که به آسیب عضله قلب در زمینه انسداد عروق خونرسان کرونر قلب پیش می‌آید.
این حالت عموما بصورت حاد اتفاق افتاده و در عروق کرونری که معمولا قبلا یک تنگی متوسط یا گاها شدید داشته و بدلیل تجمع پلاکت‌ها و ایجاد لخته بطور کامل انسداد می‌یابد بروز می‌کند بعد از انسداد رگ و نرسیدن خون به عضله قلب بیمار دچار علائمی می‌شود که ناشی از ایسکمی یا عدم خونرسانی به عضله می‌باشد.
سکته قلبی، فرایندی چند عاملی شامل فشارخون، چربی خون بالا، سیگار، دیابت و زمینه ژنتیک مساعد است که طی سال‌ها سبب تشکیل پلاک‌هایی از جنس چربی و کلسیم در دیواره عروق کرونر قلب می‌شود. عروق کرونر وظیفه خون رسانی به ماهیچه پویای قلب را بر عهده دارد و این پلاک‌ها ابتدا موجب کاهش خون رسانی به قلب شده و در نهایت با اضافه شدن لخته‌ای روی این پلاک‌ها و انسداد کامل عروق کرونر، موجب آسیب به عضله قلب می‌شوند و سکته قلبی رخ می‌دهد.

درد فشارنده و یا سوزشی پشت جناغ قفسه سینه که به نیم سینه چپ گاها هر دو نیم سینه و یا راست انتشار می‌یابد عموما بیمار احساس فشردگی سینه یا سنگینی سینه و یا کمبود هوا و خفگی دارد این درد می‌تواند به بازوی چپ و گردن و فک تحتانی نیز منتشر شود. تنگی نفس ناگهانی توام با احساس خفگی و سنگینی سینه که می‌تواند به همراه تعریق تپش قلب و حالت تهوع نیز باشد.

نشانه های حمله قلبی را بشناسید

یک ماه قبل از حمله قلبی بدن انسان علائمی از خود نشان می‌‌دهد که با توجه به آن‌ها می‌توان جلوی وقوع حمله قلبی را گرفت.

خستگی

خستگی غیرمعمول یکی از علائم اصلی است که نشان حمله قلبی قریب‌الوقوع می‌دهد. براساس گزارش‌ها، خستگی یک ماه قبل از حمله قلبی در ۷۰ درصد از زنان رویت می‌شود. حال سوال اینجاست که چگونه این خستگی را از خستگی معمول تشخیص دهیم؟ اگر فعالیت فیزیکی یا ذهنی دلیل اصلی خستگی نباشد و در انتهای روز بیشتر شود، از علائم حمله قلبی قریب‌الوقوع به شمار می‌رود.

درد شکمی

دردهای شکمی، حالت تهوع در گرسنگی و سیری، احساس نفخ یا حتی دل درد از جمله علائم رایج قبل از حمله قلبی هستند. این علائم به صورت مساوی هم در مردان و هم در زنان دیده می‌شود. براساس گزارش‌ها در ۵۰ درصد موارد حمله قلبی افراد درد شکمی را تجربه کرده‌اند. دردهای شکمی قبل از حمله قلبی ماهیت تکرار شونده دارد؛ بدین صورت که رفع می‌شوند بعد از مدت کوتاهی دوباره برمی‌گردند. تنش فیزیکی باعث وخیم شدن دردهای شکمی می‌شود.

تنگی نفس

تنگی نفس یا دُش‌دَمی عدم توانایی در تنفس عمیق است. در این حالت نفس‌ها سطحی و تعداد به شدت زیاد می‌شود. براساس گزارش‌ها، ۴۰ درصد از افراد با سابقه حمله قلبی تنگی نفس را گزارش کرده‌اند.

ریزش مو

ریزش مو یکی دیگر از علائم قابل‌رویت است که نشان وقوع حمله قلبی در آینده می‌دهد. این نشانه بطور معمول در مردان بالای ۵۰ سال دیده می‌شود اما در برخی موارد در زنان نیز گزارش شده است. کچلی و ریزش مو به افزایش سطح هورمون کورتیزول نیز مرتبط است. سوال اینجاست که این ریزش مو را چگونه از ریزش موی معمول تشخیص دهیم؟ در ریزش موی قبل از حمله قلبی، مو اغلب از منطقه تاج سر فرد می‌‌ریزد.

ضربان قلب نامنظم

آریتمی‌های قلبی یا تپش قلب معمولاً‌ با پانیک اتک (وحشت‌زدگی) و اضطراب، بخصوص در میان زنان، همراه است. آریتمی قلبی به صورت غیرمنتظره پدیدار می‌شود و به شکل‌های متفاوتی در هر فرد بروز می‌یابد. ممکن است برخی دچار آرتیمیا یا تپش قلب نامنظم شوند و برخی دیگر نیز دچار تاکی‌کاردی یا افزایش ضربان قلب شوند. هیچ عامل خارجی در آریتمی قلبی دخالت ندارد.

تعرق بیش از حد

تعرق غیرمعمول یا بیش از حد یکی از نشانه‌های اولیه حمله قلبی است. این امر ممکن است در هر زمانی از شبانه روز اتفاق بیفتد. این نشانه در زنان بیشتر از مردان اتفاق می‌افتد و معمولاً با گر گرفتگی و عرق شبانه دوران یائسگی اشتباه گرفته می‌شود. تعرق بیش از اندازه با نشانه‌هایی از جمله پوست سرد و مرطوب و نشانه‌های شبیه به آنفولانزا همراه است. این نوع عرق کردن ربطی به دمای محیط یا فشار بدنی ندارد و در شب بیشتر است. تعرق شدید قبل از حمله قلبی در قسمت سر، سینه، کف دست‌ها، پاها و بالا تنه بیشتر است.

درد سینه

زنان و مردان درد سینه را در نواحی و شکل‎های مختلفی تجربه می‌‌کنند. درد سینه در مردان یکی از مهم‌ترین نشانه‌های حمله قلبی قریب‌الوقوع است و به هیچ عنوان نباید نادیده گرفته شود. براساس گزارش‌ها، درد سینه تنها در ۳۰ درصد از زنان با سابقه حمله قلبی دیده می‌شود. درد سینه می‌تواند گسترش یافته و احساس ناخوشایندی را در هر دو دست (در بیشتر مواقع دست چپ)، فک پایینی، گردن، شانه‌ها و شکم ایجاد کند.

حمله قلبی

عوامل خطر غیرقابل اصلاح و تعدیل سکته قلبی

 • افزایش سن
 • جنسیت
 • داشتن سابقه خانوادگی بیماری قلبی
 • عوامل قابل تعدیل و اصلاح سکته قلبی
 • رژیم غذایی نامناسب
 • دخانیات
 • کلسترول خون بالا
 • تری گلیسیرید
 • دیابت
 • فشار خون بالا
 • کم تحرکی
 • اضافه وزن و چاقی
 • افسردگی

ورزش‌های مناسب بیماران قلبی

پزشکان به بیماران قلبی توصیه می‌کنند ورزش‌های هوازی و قدرتی را در برنامه هفتگی خود بگنجانند. برای این کار لازم است که در هر هفته حداقل ۱۵۰ دقیقه را به ورزش هوازی ملایم مانند سریع راه رفتن اختصاص دهید یا برای حداقل ۷۵ دقیقه به ورزش های هوازی شدید مانند دویدن بپردازید. علاوه براین برای تقویت ماهیچه‌های خود بهتر است که ۲ روز در هفته یا بیشتر از وزنه‌های مختلف یا ورزش‌های استقامتی استفاده کنید. هرچقدر حجم ماهیچه‌ها بیشتر باشد بدن کالری بیشتری می‌سوزاند. علاوه براین تقویت ماهیچه‌ها به کنترل سطح قند خون کمک می‌کند. بنابراین این نوع ورزش‌ها برای افراد مبتلا به دیابت بسیار مفید هستند.

مواد غذایی زیر از بروز بیماری‌های قلبی عروقی جلوگیری می‌کنند:

 1. غذاهای دریایی، میوه‌ها وسبزیجات، آجیل، غذاهای سلولزی، غذاهای غنی از منیزیوم، سیر، پیاز، روغن زیتون و غذای حاوی ویتامین C,E و بتاکاروتن از بیماریهای قلب و عروق جلوگیری می‌کنند.
 2. ماهی حاوی مقادیر زیادی چربی امگا3 است که موجب کاهش احتمال ابتلا به بیماریهای قلبی می‌شود.
 3. سبزیجات و میوه موجب محافظت فرد در مقابل بیماری‌های قلبی عروقی می‌شود. سیر و پیاز و سبزی‌های سرشار از آنتی اکسیدان‌های ضد انعقاد هستند.
 4. روغن زیتون باعث افزایش سطح چربی محافظت کننده بدن می‌شود.
 5. در مصرف تخم مرغ و نیز شیرینی ها احتیاط کنید .
 6. فندق، روغن زیتون و بادام نمونه‌هایی از غذاهای محافظت کننده قلب هستند.
 7. مصرف کره، خامه و شیر چرب موجب افزایش بیماری‌های قلب و عروق می‌شود.
 8. مواد سرشار از منیزیوم مثل لوبیا سبز، مواد سبزینه‌ای و جوانه گندم اثر محافظت کننده دارند.
 9. مواد سرشار از اسید فولیک اثر محافظت کننده دارند.

همیار درمان ارائه خدمات نوین درمانی (پزشکی،پرستاری،مراقبتی) و تجهیزات پزشکی به صورت 24 ساعته اماده ارائه مشاوره های درمانی به صورت تلفنی و اعزام کارشناسان درب منزل به صورت رایگان می‌باشد.
همیار درمان همراهی برای سلامت شما