سکته قلبی

اطلاعات و اقدامات اورژانسی در سکته قلبی

سکته قلبی زمانی ‌رخ می‌دهد که عروق کرونر مسدود شده و خون‌رسانی به قلب انجام نشود. وقتی این اتفاق بیفتد، عضله قلب رفته رفته رو به مردن می‌رود. این کار می‌تواند آسیب جدی و دائمی به قلب برساند و حتی منجر به مرگ فرد نیز شود.

این یک واقعیت است که اطلاع داشتن از این بیماری و مراقب علائم و نشانه‌های سکته قلبی بودن برای همه افراد جامعه، مهم و ضروری است. اگر گمان کردید خود یا شخصی دیگر دچار حمله‌ی قلبی شده، به سرعت واکنش مناسبی نشان دهید. هر چه واکنش سریعتر، احتمال زنده ماندن بیمار بیشتر خواهد بود.

نشانه های سکته قلبی را شناسایی کنیم

زمانی که در قفسه سینه خود احساس درد کردیم از کار و فعالیت اون زمان دست بکشید.

یکی از علائم، درد قفسه سینه است غالباً از وسط قفسه سینه شروع می‌شود و شاید به سمت گردن، فک، گوش، بازو و مچ حرکت کند. این درد می‌تواند بین تیغه‌های شانه، کمر یا ناحیه معده حرکت کند.

به علائم توجه زیادی کنید. افرادی که حمله قلبی را تجربه کرده‌اند، درد آن را به صورت حس ناراحتی، تنگی در قفسه سینه، احساس عطسه، احساس سوزش و یا فشار غیرطبیعی در قسمت وسط سینه خود تشریح کرده اند. این احساس درد “آنجینا” نامیده می‌شود.

 • ممکن است درد، در آن لحظه بیاید و برود. در اغلب موارد به آرامی شروع شده و رفته رفته شدید تر می شود و در چند دقیقه به حداکثر خود می رسد.
 • اگر دچار حمله قلبی شده باشید، وقتی که به سینه خود فشار وارد می آورید یا نفس عمیقی کشید درد شما شدیدتر نمی‌شود.
 • معمولاً این نوع درد نتیجه‌ی تقلا و فشار آوردن به بدن، هرگونه حرکات ورزشی و یا کار در محیط بیرون و حتی یک وعده غذایی سنگین است. بخصوص زمانیکه خون در رگ‌ها جریان دارد و به سمت نواحی گوارشی حرکت می‌کند. اگر در زمان استراحت این علائم را دارید ، “آنجینای ناپایدار” نامیده می‌شود و در معرض خطر حمله قلبی مرگ آوری قرار خواهید داشت. در افراد دیابتی و زنان این نوع آنجینا شایع تر است.
قلب درد

دلایل مختلف درد در قفسه سینه

دلایل مختلف زیادی وجود دارند که باعث احساس درد در ناحیه سینه می شوند. معمول ترین آنها شامل سوء هاضمه، حملات عصبی، یک عضله دچار گرفتگی و همچنین حمله قلبی می‌شود.

 • اگر به تازگی غذای سنگینی خورده‌اید و یا حرکات ورزشی سنگین مربوط به عضلات سینه را انجام داده‌اید، ممکن است علائمی داشته باشید که شبیه حمله قلبی‌اند ولی منجر به سکته نشوند.
 • اگر چیزی برای علت این علائم به ذهتان نمی‌رسد، فرض را بر حمله قلبی بگذارید و بدنبال کمک باشید.

دیگر علائم سکته قلبی را در خود پیدا کنیم

هنگام سکته قلبی، افراد در کنار درد قفسه سینه، حداقل یک علامت دیگر نیز خواهند داشت. ممکن است تنگی نفس، سرگیجه و تپش قلب، تعرق، و یا حتی احساس تهوع و استفراغ را تجربه کنید.

 • علائم عمومی حمله قلبی شامل احساس خفگی و برآمدگی در ته گلو، سوزش قلب، سوء هاضمه و یا نیاز به قورت دادن مداوم می‌شوند.
 • فردی که دچار سکته قلبی شده است، ممکن است شروع به عرق ریختن کرده و در همان لحظه احساس سرما بکند. او چندین بار این حالت عرق سرد را تجربه خواهد کرد.
 • قربانی حمله قلبی ممکن است احساس خواب رفتگی و بی حسی در بازو و یا دست و حتی هر دوی آن ها را تجربه کند.
 • بعضی افراد ضربان قلب غیر معمول و تند، گرفتگی قلب و یا تنگی نفس را تجربه خواهند کرد.
 • به دنبال علائم غیر معمول هم باشید.

بیماری‌های خود را چک و نشانه هایی پیدا کنیم

بیماری‌های مربوط به عروق کرونری، گرفتگی عروق کرونری و آتروم، می‌توانند باعث انسداد در رگ‌های خونی قلب شوند. برای مثال، گرفتگی کرونری لایه‌ای از کلسترول است که در دیواره‌ی درونی عروق انباشته شده و در زمان‌های مختلف بخشی از آن از دیواره رگ جدا می‌شود. سپس روی این تکه‌های جدا شده در دیواره داخلی عروق خون لخته می‌شود و بدن با ایجاد تورم بیشتر به این امر واکنش نشان می‌دهد.

 • از آنجایی که پروسه تشکیل لخته و پلاک در بیمار به تدریج رخ می‌دهد ممکن است بیمار درد و ناراحتی در قفسه سینه خود احساس کند ولی آن را جدی نمی‌گیرد یا فقط در زمان‌های که فشارهای قلبی زیاد می‌شود این علائم را تجربه کند.
 • بیمار ممکن است تا زمانی که ابعاد لخته خیلی بزرگ نشده که جریان خون را متوقف کند، به دنبال درمان دارویی نباشد. این علائم ممکن است حتی در زمانی که او در حال استراحت است و فشاری رو قلب نیست نیز روی دهد.
 • در حالت بدتر، وقتی پلاک از جای خود کنده می‌شود و مسیر جریان را با هم مسدود می‌کند، و منجر به حمله قلبی می‌شود. این اتفاق در هر زمان رخ می‌دهد، و در خیلی از افراد این اولین نشانه از داشتن سکته قلبی است.

اعمال و شرایط خود و درصد ریسک سکته قلبی را بسنجید

شاخص ریسک بیماری قلبی عروقی (CVRF) شامل: مرد بودن، سیگارکشیدن، دیابت، استرس زیاد، چاقی مفرط (شاخص BMI بالاتر از ۳۰)، سن بالاتر از ۵۵ سال و سابقه بیماری قلبی در افراد خانواده می شود.

 • هرچه عوامل خطر ساز در شما بیشتر باشد، احتمال اینکه علائمی که در شما بروز می کند مربوط به عروق کرونری باشد بیشتر است.
علائم سکته

خود را از قبل آماده شرایط استراری کنید

 • نزدیکترین بیمارستان محل زندگی خود را بشناسید.
 • لیستی از شماره تلفن‌ها و اطلاعات ضروری در جایی در خانه که قابل رویت باشد بگذارید.
 • سرعت عمل داشته باشید ک باعث جلوگیری از آسیب جدی به قلب خواهد شد و باعث نجات جان شما می‌شود.
 • با اورژانس تماس بگیرید و یا از دیگران برای این کار کمک بگیرید.
 • اگر خودتان سکته کردین رانندگی نکنید.
 • فردی که سکته کرده است را تنها نگذارید.
 • بنشینید و یا دراز بکشید و سر را بالاتر از بدن قرار دهید.
 • لباس‌های تنگ را در بیاورید تا راحت‌تر نفس بکشید.
 • آرامش را حفظ کنید و اطراف بیمار را خلوت کنید.

پس از تماس با اورژانس در صورت نیاز احیای قلبی انجام دهید(CPR)

اگر شاهد حمله قلبی شخصی هستید، ممکن است نیاز به احیای قلبی ریوی باشد. فقط زمانی نیاز به احیا است که شخصی که دچار حمله شده بیهوش شده باشد و نبض نداشته باشد، و یا اگر مسئول اورژانس به شما دستور این کار را داده است تا زمان رسید آمبولانس و گروه پزشکی به فرآیند احیا ادامه دهید.

یک مسئول اورژانس می تواند به شما دستورالعمل کامل نحوه اجرای احیای قلبی ریوی را، اگر بلد نباشید، آموزش دهد.

بنشینید یا دراز بکشید و سر را بالاتر از بدن قرار دهید. هر لباس تنگی را آزاد کنید تا شخص بتواند براحتی نفس بکشد و یا جابجا شود. به هیچ وجه اجازه راه رفتن به شخصی که دچار سکته قلبی شده است را ندهید.

قرص نیتروگلیسیرینی  و قرص آسپرین مصرف کنید.

اگر سابقه حمله قلبی دارید، و دکتر شما برایتان نیتروگلیسیرین تجویز کرده است، در زمان بروز علائم سکته قلبی یک قرص بخورید.

آسپرین باعث کاهش چسبندگی پلاکت خون می شود، و احتمال لختگی خون را کاهش می‌دهد و جریان خون را در رگ‌ها حفظ می‌کند. اگر قرص آسپرین ندارید، به بیمار چیز دیگری نخورانید. هیچ یک از مسکن‌های دیگر این خاصیت را نخواهند داشت.

جویدن قرص آسپرین بجای قورت دادن آن، به جذب سریعتر آن در جریان خون کمک خواهد کرد، سرعت عمل در درمان حمله قلبی امری مهم است.