پرستار خوب

ویژگی های پرستار خوب

یک پرستار سالمند، کودک و یا بیمار خوب در مرحله اول خوش قلب و مهربان است و با بیمار به مهربانی رفتار می کند و دلسوز او است. در مرحله دوم  پرستار باید از لحاظ علمی و تحصیلات بروز باشد و مسلط بر تجهیزات پزشکی باشد. یک پرستار خوب سعی می کند بهترین دوست برای مددجو و بهترین همدم برای سالمند باشد.

به هر حال همان‌طور که در کشتی وظیفه محافظت بر عهده ناخدا است، در خانه نیز وظیفه مراقبت از بیمار بر عهده پرستار است.

نکته مهم این است که یادمان باشد یک پرستار  می تواند گاهی فرشته نجات باشد گاهی الهه عذاب، پس به نکات زیر توجه کنید تا مناسب ترین پرستار عزیزانتان را همراهی کنند.

شناخت شرح وظایف خود و انجام آن در چارچوب حیطه خود نه فراتر از آن

خطرناک‌ترین موقعیتی که می‌تواند پیش بیاید، این است که یک پرستار احساس کند از دکتر بیشتر یا بهتر می‌داند. پرستار هیچ‌گاه حق ندارد اظهارات و دیدگاه های خود را بر فرامین پزشک ارجح بداند. از جمله موارد خطرناک دیگر در مراقبت از بیماری‌های خاص، خواب‌آلودگی و خواب سنگین است.

اگر نیاز است چندین دارو و قرص در ساعات مشخص و به اندازه‌های معین به بیمار خورانده شود، بهتر است پرستار به جای اعتماد به حافظه خود، مطالب را یادداشت کند و بعد از دادن دارو روی برگه علامت بگذارد تا علاوه بر اطمینان از انجام وظیفه خود در دادن گزارشات شرایط بیمار  به پزشک نیز کار به سهولت انجام گیرد.

 

ثبات احساسی، هیجانی و کنترل در شرایط بحرانی

پرستاری یک شغل پر استرس است و پرستار باید توانایی تحمل رنج و سختی را داشته باشد و در عین حال در روحیه اش تاثیری نداشته باشد. استرس و هیجان در این حرفه بسیار بالاست  و پرستار حرفه ای باید در هر شرایطی بتواند شرایط را کنترل کند تا هم بیمار هم اعضای خانواده در شرایط پر التهاب به آرامش برسند.

 

آمادگی کامل برای موقعیت های اتفاقی

آماده باش بودن پرستار و مراقب به ویژه در مورد بیماران و افرادی که قادر به برقراری ارتباط نیستند و یا در هوشیاری کامل نیستند از مهارت های اساسی در این شغل است. زیرا ممکن است بیمار و اعضای خانواده از علائم هشدار دهنده بیماری خود اگاه نباشد. در این زمان پرستار و مراقب با هوشیاری کامل و توجه به کوچکترین تغییرات و داشتن  تسلط کامل بر تجهیزات  پزشکی می توانند از ایجاد شرایط بحرانی و جبران ناپذیر جلوگیری کنند.

 

استقامت فیزیکی پرستار

تایم طولانی سر پا بودن، جابجا کردن اشیای سنگین یا افراد سنگین و دوندگی های روزمره از ملزومات شغل پرستاری است.

درصورتی که پرستار استقامت مناسب برای بیمار یا سالمند شما را نداشته باشد، انبوهی از مشکلات مانند شکستگی ها در جا به جایی بیمار یا سالمند برای حمام کردن و یا ایجاد درد و رنج تغییرات پوزیشنی برای بیمار یا سالمند به همراه دارد.

یک پرستار خوب باید قادر باشد همواره انرژی خود را در طول روز حفظ کند و بنابراین بسیار مهم است که به تغذیه و شیوه زندگی مناسبی عادت داشته باشد.

نکته مهم این است که درواقع یک پرستار خوب در کارهای فیزیکی همانند یک ورزشکار آماده می باشد.

 

برقراری ارتباط صمیمی، درک درست از وضعیت بیمار، صبر و انعطاف پذیری

برای اینکه پرستار بتواند بهترین خدمات را ارائه دهد نکته بسیار مهم این است که ارتباط صمیمی و درک درستی از وضعیت کسی که از او مراقبت می کند داشته باشد. از این طریق ترس و ناراحتی ها، حساسیت ها و الویت های او را به خوبی درک می کند و می تواند راه کارهای تخصصی و رفتار مناسب را ارائه دهد.

برقراری ارتباط صمیمی با سالمند، کودک و بیمار برای انجام وظیفه مراقبتی بسیار حیاتی و از الویت های کار مراقبت است. اگر ارتباط صمیمی دوطرفه برقرار نشود، مراقب و پرستار نمی توانند هیچ یک از وظایف خود را انجام دهند. زیرا برای جلب همکاری به ویژه در سالمندان و کودکان به خصوص در انجام امور شخصی باید ارتباط خوبی بین دو طرف برقرار شود.

در مواقعی هم  که دوستان و آشنایان به ملاقات سالمند می آیند پرستار همچنان وظایف خود را به نحو احسن انجام می دهد و با میهمانان با خوشرویی برخورد می کند و با آنها ارتباط گرم برقرار می نماید.

مراقبت از گروه های سنی مختلف به ویژگی ها و مهارت خاصی نیاز دارد. در بسیاری از موارد مانند مراقبت از کودکان، مراقبت از سالمندان و به ویژه سالمندان مبتلا به آلزایمر ممکن است  مددجو همکاری لازم را با پرستار و مراقب خود به عمل نیاورند. از این رو پرستار و مراقب باید با صبر و آرامش بیشتر و همچنین با استفاده از مهارت های مختلف برقراری ارتباط همکاری انها را جلب کند.

ابتکار و خلاقیت در کار

انجام امور مراقبتی و پرستاری در منزل روتین و تکراری، روحیه پرستار و کسی که از او مراقبت می کند را تحت تاثیر قرار می دهد. پرستار و مراقب باید انرژی و خلاقیت در کار خود را حفظ کند و بتواند با برنامه ریزی مناسب و بر اساس علاقه مندی های بیمار، سالمند و کودک طراحی و اجرا کند و از این طریق علاوه بر گذران وقت به شکلی دلپذیرتر بتواند روند درمان را برای بیماران قابل تحمل کند.

پرستار خوب

سوالاتی که می توان برای یافتن یک پرستار سالمند خوب در زمان مصاحبه پرسید:

آیا شما در گذشته با سالمند دارای شرایط مشابه سالمند ما کار کرده اید؟

آیا می توانید شرایط سالمند مشابه را برای من توصیف کنید؟

در موقعیت های مختلف با سالمند چگونه رفتار می کنید؟

علاقه به کار  و حفظ اسرار

شغل پرستاری کار بسیار سختی است و تنها عشق و علاقه به این کار می تواند باعث ارائه خدمات با کیفیت از جانب پرستار و مراقب سالمند شود.

دلسوزی و همدلی یک مراقب و پرستار دلسوز با احساس درد، ترس و ناراحتی سالمند همدردی می کند و می داند چگونه عمل کند تا سالمند احساس بهتری داشته باشد.

حفظ اطلاعات و رخدادهایی که در خانه اتفاق می افتد از وظایف مهم مراقبین و پرستاران سالمند است مگر در صورتی که سلامت سالمند در خطر باشد.

در صورتی که با توجه به نکاتی که در بالا عنوان شد هنوز پرستار خوب مورد نظر خود نسبت به شرایط بیمار خود را پیدا نکرده اید، انجام این کار را به کارشناسان  گروه همیار درمان بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enter Captcha Here : *

Reload Image
×

همیار درمان همراهی برای سلامتی شما

×