پرستار سالمند

خصوصیات و وظایف یک پرستار خوب

برخی از سالمندان، به دلیل کهولت سن و شرایط ضعیف جسمانی، نیاز به نگهداری و مراقبت های درست پزشکی بسته به شرایط حال حاظر دارند. بیشتر سالمندانی که مشکلات ذهنی و فیزیکی دارند، در هنگام غذا خوردن، حمام کردن و… نیاز به همراهی یک پرستار سالمند دارند.

 یکی از خدماتی که توسط مراکز پرستاری در منزل ارائه می شود اعزام پرستار سالمند در منزل می‌باشد. با این افراد مراقبت و نگهداری از سالمندان در منزل آسان می‌شود. در نتیجه اعضای خانواده می‌توانند با اطمینان و بدون هیچ نگرانی و دغدغه‌ای به امور خود برسند.

انتخاب پرستار موضوع بسیار مهمی می باشد. یک پرستار می تواند سالمند شما را از بیماری، تنهایی و افسردگی نجات دهد و باعث طول عمر بیشتر این عزیزان بشوند.

گاهی هم انتخاب پرستار سالمند نامناسب می‌تواند مشکلات زیادی را برای عزیزان شما ایجاد کند. پس انتخاب پرستار بسیار مهم می باشد که در زیر به چند نکته از خصوصیات آن اشاره می کنیم.

پرستار سالمند

وظایف پرستار سالمند

مراقب یا پرستار اغلب در حمام و دستشویی کردن سالمند به او کمک می‌کند. یک پرستار سالمند خوب در این مواقع و همچنین مواقع دیگر مانند تعویض لباس و… حریم خصوصی سالمند را رعایت می‌کند و برای این موضوع ارزش قائل است. نباید باعث ایجاد احساس شرمساری در سالمند بیمار بشود.

احترام به سالمند

پرستار سالمند خوب همواره باید به سالمند احترام گذاشته و به خواسته‌های سالمند احترام بگذارد و به آن‌ها توجه کند. وقتی که پرستاران به سالمندان و بیماران احترام می‌گذارند در مقابل سالمندان و بیماران و بقیه افراد نیز به پرستاران احترام می‌گذارند.

واکنش و پاسخ سریع به شرایط سالمندان

پرستار سالمند باید همیشه آمادگی پاسخگویی و واکنش سریع به خواسته‌های سالمند را داشته باشد. همچنین در امور بهداشتی و مراقبتی در شرایط اضطراری این ویژگی حائز اهمیت می‌باشد. حفظ خونسردی و واکنش سریع هنگام بروز مشکل از مهم‌ترین خصوصیات پرستار سالمند است. پرستار خوب کسی است که در بحرانی ترین شرایط نیز آموخته‌های خود را به بهترین شکل اجرا نماید و توانایی مدیریت بحران داشته باشد.

کنترل و نظارت بر وضعیت سالمند

وضعیت فیزیکی، جسمی و ذهنی یک سالمند بیمار ممکن است در یک بازه زمانی کوتاه، تغییرات زیادی داشته باشد. یک مراقب خوب این تغییرات و نشانه‌ها را سریعا متوجه می‌شود. کاهش و یا اضافه کردن وزن، کاهش اشتها، گیجی، تحریک پذیری و… از نشانه‌هایی است که مراقب باید نسبت به آن‌ها حساسیت داشته باشد. نادیده گرفتن این نشانه‌ها ممکن است با عواقب جبران ناپذیری همراه شود که مسئولیت‌های آن به عهده مراقب فرد سالخورده است.

انجام وظایف خود در چهارچوب دستورالعمل های پزشک سالمند

پرستار سالمند ویژگی های شخصیتی‌اش را می‌بایستی در راستای انجام وظایف محوله تنظیم نماید. به طوری که کنترل و نظارت بر وضعیت فرد سالخورده بر اساس دستورالعمل‌های ارائه شده توسط تیم پزشکی سالمند ارائه می‌شود. که می‌بایست با دارا بودن صبر و انعطاف پذیری بتواند تمام آن خواسته ها را انجام دهد.

مهارت حل مشکلات سالمندان

یک پرستار سالمند خوب توانایی این را دارد که مشکلات بوجود آمده را به سرعت حل نماید و حتی از وقوع آن سریعا اطلاع پیدا کرده و از آن جلوگیری کند. پرستاران باید در شرایط اضطراری از آموزش و تجربه خود به نحو احسن برای حل مشکلات استفاده کند.

مهارت‌های ارتباطی با سالمند و یکدلی با آن

در هر شغلی ارتباط از مهم ترین معیارها می باشد و برای پرستاران نیز این یک اصل اساسی است.

یک پرستار سالمند خوب مهارت ارتباطی قوی دارد و می تواند با سالمند به خوبی ارتباط برقرار کند و به مشکلات آن‌ها گوش دهد و همدردی نماید. پرستار سالمند باید سالمند خود را درک کند. با آن ارتباط برقرار کند، بدین ترتیب می تواند بسیاری از مشکلات روحی آنها را حل کند.

پرستار سالمند نسبت به درد و ناراحتی سالمند احساس همدردی می کند و سالمندان نیز به پرستاران به عنوان حامی خود نگاه می کنند و از آنها فقط درک و همدلی انتظار دارند.

این امر باعث جلب اعتماد سالمند می شود که حلال بسیاری از مشکلات است.

انعطاف پذیری در پرستاری از سالمند

همانطور که انعطاف پذیری در تمام امور مهم است در پرستاری از سالمندان هم از اهمیت بالایی برخوردار است. پرستاران سالمند مانند پزشکان ساعات کار طولانی دارند و آخر هفته ها و هر چند روز یکبار نیاز به استراحت دارند. آنها باید از دشواری های این شغل آگاه باشند و بدانند گاهی پیش می آید که ساعت ها و روزهای بسیاری را باید مراقب سالمند باشند و باید بتوانند با این شرایط خود را وفق دهند.

استقامت فیزیکی پرستار سالمند

طولانی سر پا بودن، جابجا کردن اشیای سنگین یا افراد سنگین و دوندگی های روزمره از ملزومات شغل پرستاری است و جزء کارهای پشت میز نشینی نیست. یک پرستار سالمند خوب باید قادر باشد همواره انرژی خود را در طول روز حفظ کند و بنابراین بسیار مهم است که به تغذیه و شیوه زندگی مناسبی عادت داشته باشد.

استخدام پرستار سالمند

شرح وظایف پرستار سالمند خانگی:

 • بروز رسانی نوع مراقبت مطابق با وضعیت سالمند
 • آموزش نحوه صحیح مراقبت به سالمند و خانواده او
 • ارائه پیشنهاداتی برای بهبود امنیت سالمند در منزل
 • ارزیابی اولیه از وضعیت سالمند و تعیین یک برنامه مراقبت مخصوص به او
 • نظارت بر مصرف دارو و تسکین دردهای سالمند
 • شست و شو و پانسمان زخم‌ها
 • ثبت علائم حیاتی سالمند
 • کنترل علائمی که می تواند منجربه بدحالی سالمند و رجوع او به بیمارستان شود.
 • نظارت بر انجام کمک های اولیه در منزل
 • ارتباط پرستار سالمند با پزشک، مددکار اجتماعی یا مشاور سلامت
 • تشویق سالمند به همکاری و حمایت از او

مرکز پرستاری همیار درمان بزرگترین مرکز پذیرفته شده و قابل اعتماد برای ارائه خدمات مراقبتی جهت سالمندان عزیز شما در منزل است. ما می توانیم با توکل بر خدا و همراهی کادر درمانی آموزش دیده و پرتوان خواسته های شما را برآورده کنیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر جهت مشاوره 24 ساعته با گروه همیار درمان، با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enter Captcha Here : *

Reload Image
×

همیار درمان همراهی برای سلامتی شما

×