فشار خون

فشار خون طبیعی چیست؟

فشار خون طبیعی برای زندگی حیاتی است.  جریان خون با فشارها گردش پیدا می‌کنند و اکسیژن یا مواد مغذی از طریق شریان‌ها توسط خون به بافت‌ها و اندام‌ها منتقل می‌شود. با این حال، فشار خون می‌تواند به‌طور خطرناکی بالا رود و همچنین می‌تواند بسیار پایین بیاید. در این مقاله، ما در مورد فشارخون، چگونگی اندازه‌گیری، و میزان اندازه‌ها، بحث خواهیم کرد.

فشار خون چیست؟

فشار خون چیزی است که به اکسیژن و مواد مغذی اجازه می‌دهد تا از طریق سیستم گردش خون ما حرکت کنند. فشار خون نیرویی اسن که باعث حرکت خون در شریان‌های بدن می‌شود. این یک نیروی مهم است که اکسیژن و مواد مغذی را همراه خون، جهت تغذیه بافت‌ها و اندام توسط این فشار به قسمت‌های مختلف بدن ارسال می‌شود.

آنتی بادی‌ها و گلبول‌های سفید خون، که وظیفه‌ی ایمنی بدن را برعهده دارند، توسط فشارخون ارسال می‌شود. که این عمر نشان دهده حیاطی بودن فشار خون را می رساند. مواد زائد سمی متابولیسم، مانند (دی اکسید کربن) با انجام نفس بازدم سموم را از کبد و کلیه‌ها دفع می‌کند.

خون خود دارای تعدادی خاصیت دیگر از جمله درجه حرارت آن است. همچنین یکی از دفاعیات ما در برابر آسیب بافتی، پلاکت‌های لخته کننده است که از از دست دادن خون در پی آسیب جلوگیری می‌کند.

نحوه ایجاد فشار خون

قلب هنگامی که با هر ضربان که باعث منقبض شدن می‌شود، خون را با فشار به بیرون می‌راند که با این پمپاژ فشار خون را ایجاد می‌کند. فشارخون فقط با پمپاژ قلب ایجاد نمی‌شود.

محدوده فشار خون

فشارخون طبیعی بدن زیر 120 میلی‌متر جیوه سیستولیک و 80 میلی متر جیوه دیاستولیک می‌باشد. قابل توجه است که فشار خون به‌طور طبیعی در حال تغییر می‌باشد. نوسانات کوتاه مدت تغییر فشارخون می‌تواند در یک 24 ساعت تغییرات زیادی ایجاد کند. مانند: دقیقه به دقیقه، ساعت به ساعت، و روز به شب. همچنین نوسانات طولانی‌تر نیز ایجاد می‌شود. مانند: روزها، هفته‌ها، ماه‌ها، فصول و حتی سال‌ها.

در دستورالعمل‌های پزشکی آمده است برای فشارخون بالاتر از 115/75 میلی متر جیوه، خطرات بیماری قلبی عروقی را دو برابر می‌کند. از سال 2017، انجمن قلب توصیه کرده است که افراد مبتلا به فشار خون بالاتر از 130/80 میلی متر جیوه باید تحت درمان قرار بگیرند. اندازه گیری فشارخون 140/90 میلی متر جیوه در حال حاضر به عنوان مرحله دوم فشارخون بالا شناخته می‌شود. این دسته اکنون دو محدوده جداگانه تشکیل می‌دهد:

  • فشارخون بالا، از 120-129/کمتر از 80 میلی متر جیوه
  • مرحله 1 فشار خون بالا، از 130-139/80-89 میلی متر جیوه

در این دستورالعمل‌ها توصیه می‌شود که پزشکان در شرایطی دارو تجویز کنند. که بیمار مشکلات سکته قلبی یا سکته مغزی یا در داشتن عوامل خطر مانند سن، دیابت، و بیماری‌های مزمن کلیوی داشته باشند. بهترین روش درمان در مراحل اولیه عمدتا باید از طریق تغییر شیوه زندگی انجام شود.

عملکرد فشار خون

گردش خون ما بسیار پیچیده است و شباهت زیادی به  لوله کشی دارد. خون جریان دارد و عروق لوله‌ها محسوب می‌شوند. یک قانون اساسی فیزیکی، خون ما را در این لوله‌ها جریان می‌دهد. قانونی که در لوله‌های شیلنگ باغ نیز اعمال می‌شود.

فشارخون ما در ابتدای سفر از قلب ما شروع می‌شود. هنگامی که وارد آئورت می‌شود، بالاترین فشار را دارد. در انتهای سفر خود در امتداد شاخه‌های کوچکتر شریان‌ها پایین‌ترین فشار خون را دارد. این تفاوت فشار چیزی است که باعث جریان خون در بدن ما می‌شود.

وضعیت عروق بر فشار و جریان خون تأثیر می‌گذارد. تنگ شدن عروق می‌تواند در نهایت عرضه را به طور کلی مسدود کرده و منجر به شرایط خطرناکی همچون سکته قلبی و مغزی شود.

اندازه گیری فشار خون

دستگاهی که برای اندازه گیری فشارخون استفاده می‌شود فشارسنج نام دارد. از یک بازوبند پلاستیکی تشکیل شده است. کاف که با دست یا پمپ دستگاه باد می‌شود. هنگامی که کاف به اندازه‌ای متورم می‌شود که نبض را متوقف می‌کند، اندازه گیری شروع می‌شود که به صورت الکترونیکی یا بر روی شماره‌گیری آنالوگ صورت می‌گیرد. این مقدار بر حسب فشاری است که برای جیوه به دور یک لوله در برابر گرانش انجام می‌شود. این دلیل اندازه گیری فشار با استفاده از واحد میلی‌متر جیوه، به اختصار mm Hg گفته می‌شود.

خواندنی‌ها

هنگامی که صدای نبض باز می‌گردد و فشار کاف به آرامی آزاد می‌شود. یک گوشی پزشگی نقطه دقیق را مشخص می‌کند. با استفاده از گوشی پزشکی، فرد فشارخون را اندازه گیری می‌کند تا به دو نکته خاص گوش دهد.

فشار خون از سیستولیک اول و فشار دیاستولیک دو متشکیل شده است. به عنوان مثال، قرائت 140 سیستولیک (فشار بالا) و 90 دیاستولیک (فشار پایین) می‌توان خواند. فشار سیستولیک بیشترین مقدار ناشی از انقباض قلب است، در حالی که عدد دیاستولیک فشار پایین‌تر در شریان‌ها است.

نکات

ایجاد شیوه زندگی سالم از بروز فشار خون جلوگیری می‌کند. مانند:

  • وزن مناسب
  • رژیم غذایی غنی از میوه‌جات، سبزیجات و محصولات لبنی کم چرب
  • کاهش سدیم و نمک در رژیم غذایی
  • انجام حداقل 30 دقیقه ورزش هوازی مانند پیاده روی سریع در روز
  • پرهیز از مصرف نوشیدنی‌های الکلی
×

همیار درمان همراهی برای سلامتی شما

×