زوال عقل

زوال عقل، علایم و خدمات مراقبتی

بر اساس گزارش انجمن آلزایمر، در حال حاضر تقریباً 800 هزار نفر در ایران مبتلا به زوال عقل زندگی می کنند، یعنی در هر 7 دقیقه یک نفر دچار این بیماری می‌شود. زوال‌عقل گروهی از علائم است که در اثر اختلالات در مغز ایجاد می‌شود. این علائم اغلب بر عملکرد روزانه تأثیر می‌گذارد و با گذشت زمان بدتر می‌شود. اکثر افراد مبتلا به این بیماری مسن‌تر هستند و اغلب به مراقبت قابل توجهی نیاز دارند. خدمات مراقبتی همیار درمان طیف وسیعی از خدمات مراقبت از زوال عقل را برای کمک به افراد آسیب دیده ارائه می‌دهد. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت از زوال‌عقل در تهران، با خدمات مراقبتی همیار درمان تماس بگیرید.

علائم و نشانه های زوال عقل

نشانه‌هایی است که شما یا اطرافیانتان ممکن است بیماری فراموشی عقل شوید.

در حالت‌های اولیه بیماری، فرد تحت تأثیر علائم فراموشی و مشکلات کوتاه مدت حافظه و سردرگمی ناشی از فعالیت‌های معمول عادی قرار می‌گیرد.

برخی دیگر از نکات زوال عقل ممکن است شامل تغییرات شخصیتی، بی‌علاقگی غیرمعمول یا ناتوانی در عملکرد روزانه امور باشد.

در صورت تداوم این علائم، مهم است که تشخیص پزشک در اسرع وقت دریافت شود.   (درخواست ویزیت پزشک در منزل)

  • فراموش کردن جای اشیاء
  • تغییرات سریع خلقی
  • تغیرات سریع شخصیتی
  • کاهش علاقه به انجام کارهای جدید
  • ایجاد مشکلات ارتباطی
  • کاهش و یا از دست دادن حافظه کوتاه مدت
  • ایجاد مشکلات در انجام کارهای گذشته

انواع مختلفی از زوال عقل وجود دارد که دو مورد از آن‌ها شایع‌ترین بیماری آلزایمر یا زوال عقل و اجسام لویی است.

این یک بیماری پیشرونده است، به این معنی که این بیماری باعث کاهش مداوم حافظه، درک، منطق و احساسات می‌شود. این امر ممکن است منجر به نیاز به مراقبت تمام وقت شود زیرا فرد مبتلا توانایی انجام ساده ترین کارها را ندارد.

سه مرحله زوال عقل وجود دارد

  • زوال عقل زودرس
  • زوال عقل متوسط
  • زوال عقل پیشرفته (آلزایمر)
زوال عقل پیشرفته

آیا مراقبت از زوال عقل ضروری است؟

متأسفانه هیچ درمانی برای این بیماری مهلک وجود ندارد. برخی از درمان‌ها برای کندی روند پیشرفت این بیماری و کمک به بیمار مبتلا وجود دارد.

با این حال، با پیشرفت بیماری، فرد مبتلا  نمی‌تواند از خود، خانواده یا حتی حیوانات خانگی خود مراقبت کند. کارهای ساده‌ای مانند غذا خوردن و نظافت دشوار می‌شود و احتمالاً منجر به شرایط غم انگیزی می‌شود.

به همین دلیل است که مراقبت از این افراد و مدیریت آن بسیار ضروری است.

با حمایت و مراقبت مناسب، می‌توان کیفیت زندگی را به میزان قابل توجهی بهبود بخشید. می‌توان به تغذیه، بهداشت شخصی و موارد دیگر کمک کرد و اطمینان حاصل کرد که فرد مبتلا می‌تواند زندگی امن و با وقار خود را ادامه دهد.

خدمات مراقبت از زوال عقل چیست؟

مجموعه ای از خدمات است که به بیماران مبتلا به زوال عقل ارائه می‌شود تا بتوانند از زندگی و نیازهای روزانه آنها پشتیبانی شود. در حالی که فعلا درمانی برای آن وجود ندارد. تحقیقات نشان داده است که زمینه‌های زیادی برای بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا به این بیماری از طریق مدیریت علائم و ایجاد محیط حمایتی وجود دارد.

مراقبت از بیماران آلزایمری بسیار مهم است. این شامل درک کامل فرد و توجه به پیشینه فرهنگی، سابقه شخصی و خانوادگی آن‌ها، و ترجیحات فعالیت‌های روزانه، در هنگام برنامه‌ریزی برای مراقبت و نگهداری از آن‌ها می‌شود. خدمات پرستاری همیار درمان مراقبت‌های فرد محوری را در قلب خدمات خود ارائه می‌دهد، جایی که هر مشتری خدماتی را دریافت می‌کند که شخصی سازی شده، طراحی شده و همه جنبه‌های زندگی فرد، محیط شخصی و ترجیحات او را در نظر می‌گیرد. ما به ارائه برخی از بهترین خدمات خود در استان تهران و البرز افتخار می‌کنیم.

افراد مبتلا به زوال عقل، همراه با سرپرست یا اعضای مورد اعتماد خانواده خود، تشویق می‌شوند که در همه تصمیمات و تغییرات مربوط به برنامه‌های مراقبت و خدمات مشارکت داشته باشند. پشتیبانی و خدماتی که تیم مجرب ما ارائه می‌دهد با هدف ارائه بهترین مراقبت‌ها و با هدف حفظ امنیت مردم در خانه‌های خود و ارتباط و مشارکت در کنار خانواده و ایجاد آسایش است.

سوالات متداول:

اگر فکر کنیم، عزیزم مبتلا به زوال عقل است، چه کمکی می‌توان کرد؟

بهترین کار این است که با پزشک شروع کنید. پزشک آزمایشات تشخیصی مربوطه را سفارش داده و مراحل بعدی شامل ویزیت پزشک در منزل است.

هزینه مراقبت از زوال عقل چقدر است؟

هزینه مراقبت بسته به سطح مراقبت مورد نیاز شما متفاوت خواهد بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه های مربوط می‌توانید با ما تماس بگیرید:

021-22125732

021-22083672

021-22087685

مراحل دریافت خدمات مراقبت از زوال عقل یا آلزایمر چگونه است؟

فرایند دریافت خدمات مراقبت در خانه ساده است و ما در هر مرحله از مشتریان و بیماران آن‌ها حمایت می‌کنیم تا در همه تصمیمات خود، احساس اطمینان و حمایت داشته باشند. نقش اصلی برای مراجعه کنندگان تحت مراقبت در خانه این است که از آن‌ها در حفظ استقلال خود تا حد ممکن حمایت شود.

اولین قدم این است که مستقیماً با ما تماس بگیرید و نیازهای دقیق خود را مورد بحث قرار دهید. در طول این تماس است که می‌توانیم تمام اطلاعات مورد نیاز جهت مراقبت از فرد آلزایمری و رفع تمام نیازهای بیمار جمع‌آوری کنید.

در طول این تماس اولیه، ما انواع خدمات پرستاری و مرقبتی را که برای شما یا اعضای خانواده تان مورد نیاز است، مورد بحث قرار می‌دهیم.

همین امروز با ما تماس بگیرید تا کارشناسان همیار درمان، راهنمایتان باشند.

همیار درمان همراه سلامت شما

×

همیار درمان همراهی برای سلامتی شما

×