اکسیژن درمانی

اکسیژن درمانی در منزل

اکسیژن چیست؟

اکسیژن گازی است (طبی) که بدن شما برای عملکرد صحیح به آن نیاز دارد. اکسیژن مهم‌ترین عنصر برای تولید و حیاط سلول‌ها هستند. ریه‌های شما اکسیژن را از هوایی که تنفس می‌کنید جذب می‌کند. اکسیژن از ریه‌ها وارد خون می‌شود و به اندام‌ها و بافت‌های بدن شما می‌رود. به همین دلیل، اهمیت اکسیژن درمانی برای بهبود بیماری که به درستی اکسیژن به خون او نمی‌رسد، بسیار مهم تلقی می‌شود.

برخی بیماری ها و شرایط پزشکی می‌تواند باعث شود که سطح اکسیژن خون شما بسیار پایین باشد. کمبود اکسیژن خون ممکن است باعث ایجاد تنگی نفس، خستگی یا گیجی شود. حتی این کمبود باعث مرگ تدریجی سلول‌های بدن شده و باعث آسیب و در نهایت مرگ می‌شود. اکسیژن درمانی می‌تواند به شما در دریافت اکسیژن بیشتر کمک کند و خطرات جدی رو از شما دور کند.

اکسیژن درمانی چیست؟

اکسیژن درمانی، درمانی است که اکسیژن لازم را برای تنفس در اختیار شما قرار می‌دهد. این اکسیژن مکمل نیز نامیده می‌شود. این درمان با تجویز انجام می‌شود و خود درمانی در مورد اکسیژن درمانی باعث آسیب به ریه‌ها و تنبلی سیستم تنفسی می‌شود. ممکن است آن را در بیمارستان، محیط پزشکی دیگر یا در خانه دریافت کنید. برخی افراد فقط برای مدت کوتاهی به آن نیاز دارند. اما افرادی هستند که به اکسیژن درمانی طولانی مدت نیاز خواهند داشت.

انواع مختلفی از دستگاه‌ها وجود دارند که می‌توانند به شما اکسیژن بدهند. برخی از مخازن اکسیژن مایع یا گاز که به آن‌ها کپسول اکسیژن هم می‌گویند استفاده می‌کنند. برخی دیگر از دستگاه اکسیژن ساز که هوای اتاق را گرفته و غلظت اکسیژن  را بیشتر می‌کند استفاده می‌کنند. اکسیژن را از طریق لوله بینی و یا نازال بینی (کانولا)، ماسک استنشاق خواهید کرد. اکسیژن اضافی همراه با هوای معمولی دمیده می‌شود.

سوال مهم اینجاست؟ اینکه شما از کپسول اکسیژن یا دستگاه اکسیژن ساز برای درمان خود استفاده کنید و تفاوت این دو چیست؟ گروه همیاردرمان در مقالات دیگر در مرود کپسول اکسیژن و دستگاه اکسیژن ساز توضیحات کامل را ارائه کرده و حتی نحوی استفاده، تفاوت، وخطرات را ذکر کرده است. کارشناسان همیار درمان این توصیه رو دارند که حتما مقالات در مورد دستگاه اکسیژن ساز و کپسول اکسیژن را مطالعه کنید.

اکسیژن حیات بدن می‌باشد. در صورت نیاز به مشاوره بیشتر، بدون درنگ با کارشناسان همیار درمان به صورت شبانه روزی ارتباط برقرار کنید و سوالات خود و نیاز خود را برطرف کنید. لازم به ذکر می‌باشد تمام مشاوره‌ها رایگان بوده و در جهت حفظ سلامت جامعه و پایداری بنیاد خانواده می‌باشد.

چه کسانی به اکسیژن درمانی نیاز دارند؟

در صورت داشتن شرایطی که باعث کاهش اکسیژن خون می‌شود، ممکن است به اکسیژن درمانی نیاز داشته باشید. مانند:

  •  (COPD) بیماری انسدادی مزمن ریوی
  • پنومونی
  • کووید-19 (کرونا)
  • حمله شدید آسم
  • نارسایی قلبی در مراحل آخر
  • فیبروز سیستیک
  • آپنه خواب

برای اکسیژن درمانی حتما با تشخیص و ویزیت پزشک انجام شود و خود درمانی آسیب‌های فراوان پنهان و آشکاری را ایجاد می‌کند. ویزیت پزشک در منزل یکی از خدمات مراقبتی و پرستاری گروه همیار درمان می‌باشد که با برقراری تماس یا از قسمت فرم درخواست‌ها می‌توانید بهترین پزشک عمومی یا پزشک متخصص را در منزل خود داشته باشید.

خطرات استفاده از اکسیژن درمانی چیست؟

اکسیژن درمانی به طور کلی بی خطر است، اما می‌تواند عوارض جانبی ایجاد کند. این عوارض شامل بینی خشک یا خونی، خستگی و سردردهای صبحگاهی می‌شوند.

عنصر اصلی آتش اکسیژن می‌باشد. بنابراین هنگام استفاده از اکسیژن نباید نزدیک شعله‌های روشن آتش مثل بخاری، اجاق گاز و حتی سیگار کشیدن باشید. اگر از کپسول اکسیژن استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که کپسول اکسیژن شما محکم و استانداردهای ایمنی را دارد. در صورت سقوط و ترک خوردن یا جدا شدن قسمت بالایی، کپسول اکسیژن  می‌تواند مانند موشک پرواز کند. این به آن معنا نیست که از کپسول‌های اکسیژن استفاده نکنیم، توجه داشته باشید که این کپسول‌ها مقاومت بسیار بالایی در مقابل ضربه دارند و به سادگی آسیب نمی‌بینند. فقط لازم می‌باشد که تست‌های استاندارد را هر چند سال یک بار انجام دهید.

اکسیژن درمانی هایپرباریک چیست؟ آیا این روش درمانی واقعا بیماری‌هایی مانند ایدز، آلزایمر، اوتیسم و دیگر بیماری‌های که درمانی برایشان فعلا نیست درمان می‌کند؟

اکسیژن درمانی فوق باربی (HBOT) یک نوع متفاوت از اکسیژن درمانی است. این شامل تنفس اکسیژن در یک محفظه یا لوله تحت فشار است. این به ریه‌های شما اجازه می‌دهد تا سه برابر بیشتر از آنچه با تنفس اکسیژن در فشار طبیعی هوا دریافت می‌کنید، اکسیژن جمع آوری کنند. اکسیژن اضافی از طریق خون به اندام‌ها و بافت‌های بدن شما حرکت می‌کند. (HBOT) برای درمان برخی زخم‌ها، سوختگی‌ها، جراحات و عفونت‌های جدی استفاده می‌شود. همچنین آمبولی هوا یا گاز (حباب هوا در جریان خون)، بیماری رفع فشار ناشی از غواصان و مسمومیت با مونوکسید کربن را درمان می‌کند.

اما برخی از مراکز درمانی ادعا می‌کنند که HBOT تقریباً می‌تواند هر چیزی را درمان کند. از جمله HIV/AIDS، بیماری آلزایمر، اوتیسم و سرطان. سازمان بهداشت جهانی استفاده از HBOT را برای این شرایط تصویب یا تأیید نکرده است. استفاده از HBOT خطرات زیادی دارد. بنابراین همیشه قبل از امتحان با پزشک خود مشورت کنید.

اگر ارائه دهنده خدمات بهداشتی برای خود و خانواده خود ندارید، زمان آن رسیده که یک مرکز خدمات بهداشتی و درمانی برای خود و عزیزان خود درنظر بگیرید و تمام موضوعات و مسائل درمانی، بهداشتی سالمندان و آموزش کودکان خود را به آن‌ها بسپارید. شرکت خدمات درمانی و پرستاری همیار درمان با کادر پزشکی تحصیل کرده  و کادر پرستاری و مراقبین دلسوز، با تجهیزات به‌روز بیمارستانی در منزل آماده ارائه خدمات درمانی و بهداشتی با بهترین کیفیت می‌باشد. کافیست تماس تلفنی برقرار کنید و یک ارائه دهنده خدمات 24 ساعت بهداشتی و درمانی برای خود داشته باشد.

×

همیار درمان همراهی برای سلامتی شما

×