ارتباط پرستاران با بیماران

ارتباط پرستاران با بیماران

بهبود ارتباط پرستاران با بیماران، یکی از فاکتورهای مهم در تسریع درمان شخص بیمار است. هنگام مراقبت از بیماران سالمند، این ممکن است شامل ارائه برخی مسائل باشد. بیماران و سالمندان ممکن است شرایط متعددی داشته باشند. مانند کاهش شنوایی، اختلال بینایی، زوال عقل یا بیماری آلزایمر. علاوه براین، ممکن است پرستار به موضوعات حساس مانند مراقبت از پایان عمر بپردازند.

هنگام درمان و مراقبت از افراد مسن، مهم این است که در مورد توانایی‌های بیماران فرضیات انجام ندهید. برای درک شرایط منحصربه‌فرد هر سالمند وقت بگذارید. در سالمندی با بالا رفتن سن اختلالاتی ایجاد می‌شود که منجربه رنج فرد می‌شود. چندین راهنمایی برای مراقبت از بیماران و سالمندان می‌تواند به خانواده و  پرستاران در زمینه مراقبت کمک کند.

10 نکته مهم در مراقبت از بیماران سالمند

در حالی که 10 نکته زیر برای مراقبت از بیماران سالمند ممکن است زمان‌بر به نظر برسد. می‌تواند بازده طولانی مدت قابل توجهی را در نتایج مثبت بیمار ایجاد کند.

نکته 1: با زبان بدن مناسب شروع کنید

یک موقعیت نشسته مستقیماً در مقابل بیمار با کاهش حواس پرتی و ارسال پیام با زبان بدن و همراهی بیمار، ارتباط را بهبود می‌بخشد. حفظ تماس چشمی نیز مهم است. زیرا این امر توجه آن‌ها را جلب می‌کند و به بیماران در رمزگشایی نشانه‌های صورت کمک می‌کند.

نکته 2: صبور باشید

پرستار سالمند باید هنگام درمان با سالمندان صبور باشند. گاهی اوقات، پرستار مجبور می‌شود قبل از اینکه بیمار یا سالمند پیام را به‌طور کامل درک کند، چندین بار صحبت‌های خود را تکرار کنند. اگر برقراری ارتباط نیاز به تکرار بیش از حد دارد، پرستار سالمند باید توجه کند که به آرامی و کندی به‌صورت واضح‌تر صحبت کند تا سالمند بتواند درک کند. همچنین ممکن است بیماران مسن زمان بیشتری را صرف مکالمه کنند.

نکته 3: احترام مناسب را نشان دهید

در حالی که بسیاری عبارت “به بزرگان خود احترام بگذارید” را شنیده‌اند، احساس نیز در طول درمان ضروری است.  نظرات می‌توانند متفاوت باشند، پرستار سالمند باید این موضوع رو در نظر بگیرد و مهم است که تجربیات متنوعی را که سالمندان ارائه می‌دهند به رسمیت بشناسیم. این شناخت می‌تواند به شکاف نسل‌ها در طول ارتباط کمک کند.

نکته 4: گوش خود را فعال کنید و همیشه به حرف سالمند گوش کنید

هنگام درمان سالمندان، حرف سالمندان را به‌طور فعال گوش دهید. به یاد داشته باشید که امکان دارد هر دو طرف در بیان نظرات با یکدیگر مشکل داشته باشند. پرستار سالمند همچنین باید از زبان بدن، مانند تکان دادن تأیید، برای تأیید دریافت ارتباطات بدون وقفه برای سالمند استفاده کنند. اگر پرستار مراقبت نتواند بفهمد بیمار چه می‌خواهد بگوید، باید سوال واضح‌تری بپرسد.

نکته 5: ایجاد رابطه

برای ایجاد ارتباط بیمار، باید اطمینان حاصل کنیم که پرستار سالمند تعاملات مثبت ایجاد می‌کند. این کار با هر پرستار شروع می‌شود که با سالمند خود آشنا می‌شود و خود را به درستی معرفی می‌کند و ترجیحات نام بیماران را پیدا می‌کند. چندین بار هم صحبت شدن و گوش دادن به درد و دل و حرف‌های سالمند باعث ایجاد آشنایی می‌شود و زمینه را برای مشارکت بیماران در برنامه ریزی سلامتی فراهم می‌کند. رابطه قوی همچنین تصور کلی مثبت از پرستار را برای سالمند ایجاد می‌کند.

نکته 6: صداقت را نشان دهید

در طول همراهی سالمند توسط پرستار، باید سوالات مناسبی در مورد شرایط زندگی و روابط اجتماعی سالمند بپرسند. بسیار مهم است که پرستاران نقش فرهنگ و باورهای سالمند را در درمان ایفا کنند. این درک باعث می‌شود در تصمیم گیری‌های مشترک به نتیجه مناسبی برسند. علاوه بر سواد فرهنگی، مهم است که هنگام ارائه توصیه‌ها، از مفروضات مربوط به سن جلوگیری کنید.

نکته 7: چالش‌های حسی را بشناسید

موضوعاتی که باعث دشوار ارتباط می‌شوند عبارتند از اختلالات شناختی، کاهش شنوایی، حواس پرتی. معمولا مشکلات شنوایی و بینایی در سالمندان بالای 65 سال ایجاد می‌شود. بیماری‌ها بر روی هر بیمار متفاوت و درجات مختلف تأثیر می‌گذارد. مهم است که پرستار مراقبت این شرایط را در چارچوب حفظ کنند.

نکته 8: اطمینان از راحتی

آسایش جسمی هم برای بیماران و هم برای اعضای خانواده آن‌ها مهم است. تسکین ناراحتی‌های جسمی باعث کاهش حواس پرتی در طول درمان می‌شود. حفظ آسایش برای بیماران مسن می‌تواند دشوار باشد، به ویژه برای افرادی که دارای بیماری‌های متعدد هستند. 

نکته 9: از زبان ساده استفاده کنید

با افزایش سن، فیزیولوژی آن‌ها به‌طور قابل توجهی تغییر می‌کند. ممکن است سالمندان، حافظه کوتاه مدت یا بلند مدت، شنوایی یا بینایی خود را از دست بدهند. این موضوع باعث می‌شود در دریافت اطلاعات و درک موضوعات مشکلاتی داشته باشند. نحوه جذب و پردازش اطلاعات را تغییر می‌دهد. زبان ساده درک مفاهیم را برای سالمندان و خانواده آسان می کند.

نکته 10: همدلی را نشان دهید

همدلی صادقانه باعث ایجاد رابطه می‌شود. بیماران باید احساس کنند که پرستار نگرانی‌های آن‌ها را درک کرده و با آن‌ها همراه باشند. برای انتقال این احساس، می‌توانند احساسات خود را در شرایط مشابه هنگام انتقال اطلاعات نامطلوب، بیان کنند. چنین ارتباط صادقانه و نشان می‌دهد که پرستار مشکلات و شرایط سالمند را درک کرده و این موضوع اهمیت زیادی دارد. پرستار سالمند مشکلات سالمند را تشخیص می‌دهند و واقعاً به شرایط بیمار اهمیت می‌دهند.

خرابی ارتباطات می‌تواند نتایج نامطلوبی ایجاد کند یا باعث شود درمان به‌طور کامل شکست بخورد.

×

همیار درمان همراهی برای سلامتی شما

×